Az üzleti világban a hatékonyság és az alkalmazkodóképesség kulcsfontosságúak a versenyképesség fenntartásához és a hosszú távú siker eléréséhez, ezért a vállalatoknak elemi érdekük, hogy tisztában legyenek a saját rendszereik és vállalati funkcióik képességeivel, képesek legyenek a képességek és a teljesítény mérésére és ezáltal legyen mire alapozniuk a hosszútávú fejlesztési terveket.

Az érettségi modellek értékes és széles körben alkalmazott menedzsmenteszközök egy rendszer, egy szervezet vagy egy vállalati funkció képességeinek értékelésére. Annak ellenére, hogy ezek az eszközök bizonyították értéküket, használatuk még mindig nem terjedt el széles körben a vagyonvédelem és a vállalatbiztonság területén.

Az érettségvizsgálat során a rendszer és annak egyes elemei kerülnek felülvizsgálatra. Megállapításra kerül, hogy milyen képességekkel rendelkeznek a rendszer egyes elemei, és hogyan teljesítenek azok az eredeti célokkal összevetve. Ez a felülvizsgálati folyamat lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy objektív módon értékeljék vagyonbiztonsági rendszerüket és azonosítsák azokat a területeket, ahol ésszerű lehet további fejlesztéseket végrehajtani.

Az érettségvizsgálatot mi is minden esetben végre szoktuk hajtani a Vagyonbiztonsági Rendszer Optimalizációs Programunk keretében. A folyamat során minden esetben megvizsgáljuk:

  • a folyamatokat és eljárásokat, hogy lássuk ezek mennyire hatékonyak és megfelelőek a vállalat számára, mennyire vannak összehangolva a társosztályok folyamataival, mennyire képesek támogatni a vállalat főtevékenységét;
  • az alkalmazott technológiát, hogy lássuk a technikai védelmi eszközök milyen mértékben képesek támogatni a vállalat üzleti céljait és biztosítani a vagyon védelmét;
  • az emberi erőforrásokat és készségeket, hogy lássuk a vagyonbiztonsági rendszer kialakításáért, üzemeltetéséért és fejlesztéséért felelős szereplők (kezdve a vagyonőrtől), milyen szakmai színvonalat képviselnek, milyen mértékben képesek hozzájárulni a rendszer fejlesztéséhez és megfelelő üzemeltetéséhez; az emberi tényező szerepe kiemelkedő, hiszen (más területekhez hasonlóan) a vagyonbiztonság területén jellemzően az ember válik a leggyengébb láncszemmé, ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy az emberi kreativitás és odafigyelés jelentős mértékben képes hozzájárulni a rendszerek összteljesítményéhez;
  • az adminisztratív hátteret, ami a szabályzatok és egyéb dokumentumok minőségét, azok kezelését jelenti.

Az eredmények alapján a vállalatok képesek lesznek azonosítani azokat a területeket, ahol további fejlesztésekre van szükség a vagyonbiztonsági rendszer hatékonyságának növelése érdekében.

Az érettségvizsgálat, mint a fentiekből is kiderül, egy olyan eszköz, aminek a segítségével meg lehet állapítani egy rendszerről, hogy mennyire hatékonyan képes betölteni az eredeti funkcióját és képes-e reagálni a változásokra, képes-e a megváltozó körülményekhez alkalmazkodni, illetve folyamatosan fejlődni és ezáltal egyre költséghatékonyabbá válni. A vizsgálat azt is megmutatja, hogy a rendszer és a rendszer egyes elemei aktuálisan milyen képességekkel rendelkeznek, ezáltal nagyon jól használható alapot tud biztosítani a hosszabbtávú fejlesztésekhez, végső soron pedig hozzájárulhat a vállalati versenyképesség javításához.