A jelenlegi turbulens üzleti világban egyre nagyobb jelentősége van egy biztonságos működési környezet megteremtésének. Ha egy ilyen működési környezetet kívánunk létrehozni egy vállalat számára, akkor valószínűleg egy komplex vagyonvédelmi rendszert lesz szükséges kialakítani és üzemeltetni.

A vagyonbiztonsági rendszerek felépítése
A vagyonbiztonsági rendszerek építőelemei három fő kategóriába sorolhatóak:
- Technikai védelmi elemek
- Humán védelmi elemek
- Procedurális védelmi elemek
Ezek az elemek szoros kölcsönhatásban vannak és összehangolt működésük révén alakulhat ki egy optimális biztonsági szint, megfelelő tervezés mellett optimális költségek mellett.
1. Technikai védelmi elemek
A technikai védelmi elemeket két alkategóriába sorolhatjuk: mechanikai védelem és elektronikai védelem.
Mechanikai védelem
A mechanikai védelem talán a legrégebbi és a legegyszerűbb (működési mechanizmusát tekintve mindenképpen) védelmi elem kategória. Ezek az eszközök fizikai akadályt képeznek, amely megnehezíti vagy megakadályozza az illetéktelen behatolást. A mechanikai védelem fő funkciói:
- A védett területre való bejutás szabályozása és az illetéktelen belépés megnehezítése: Ide tartoznak a kerítések, kapuk, lakatok, sorompók és egyéb akadályok, amelyek célja, hogy korlátozzák a hozzáférést a védett területekhez.
- A védendő értékekhez való hozzáférés korlátozása: Páncélszekrények, ajtók és zárak segítségével védhetjük az értékes tárgyakat és dokumentumokat, biztosítva, hogy csak az arra jogosultak férhessenek hozzájuk.
A mechanikai védelem egyszerűsége és megbízhatósága miatt továbbra is széles körben alkalmazott megoldás, ugyanakkor gyakran kombinálják modern technológiai eszközökkel a még hatékonyabb védelem érdekében.
Elektronikai védelem
Az elektronikai védelem elemei és eszközei a technikai védelem másik nagy alkategóriája. Ezek olyan eszközök, amelyek funkciói és működési mechanizmusuk jellemzően eltér a mechanikai eszközökétől, de mára hasonlóan általános és elterjedt megoldások, mint a mechanikai eszközök. Ebbe a kategóriába olyan megoldások tartoznak, mint a kamerarendszerek, a behatolásjelző rendszerek, különböző érzékelő és riasztórendszerek (pl.: tűzjelző), beléptető rendszerek, stb. Közös jellemzője az ebbe a kategóriába tartozó eszközöknek, hogy telepítési költségeik mellett a mechanikai eszközökhöz viszonyítva, jelentős üzemeltetési (karbantartás, szoftverfrissítés, szoftver licenc) költségeket is generálnak. Cserébe viszont az eredeti biztonsági funkciójuk mellett számos egyéb területen is képesek értéket teremteni. Példaként csak azt említeném, hogy rengeteg adatot képesek szolgáltatni, amelyek egyes folyamatok és egyéb rendszerek optimalizációját is támogathatják. Ez a képességük pedig már túlmutat a biztonsági célú alkalmazásukon.
2. Humán védelmi elemek
A vagyonbiztonsági rendszerek humán védelmi elemei közé szoktunk sorolni minden olyan közreműködőt, akiknek a biztonság előállításában és fenntartásában aktív szerepe van. Tipikusan ide sorolandóak a vagyonőrök és vezetőik, a vállalat biztonsági vezetője és egyéb biztonsági munkatársai.
A humán védelmi elemek különösen kritikusak, mivel:
- A minőségük nehezen jelezhető előre: A biztonsági személyzet képességei és teljesítménye jelentős mértékben befolyásolja a rendszer hatékonyságát, különösen hosszú távon, amin persze a fluktuáció sem segít.
- Jelentős költségeket jelentenek: A biztonsági szolgálat (a vagyonőrök) a vagyonbiztonsági rendszerek legköltségesebb eleme szokott lenni.
- A biztonsági vezető (illetve a belső biztonsági szervezet): Az ő képességeiknek és tudásuknak van a legnagyobb hatása arra, hogy a biztonsági rendszer mennyire fog hatékonyan működni és képes lesz-e alkalmazkodni az esetlegesen megváltozó körülményekhez.
3. Procedurális védelmi elemek
A procedurális védelem kategóriájában találhatóak azok a szabályzatok (biztonsági szabályzat, kamerarendszer szabályzat, anyag-, jármű, és személyforgalmi szabályzatok) és folyamatok (gépjárműellenőrzési folyamat, árukiadási folyamat, készpénzkezelési szabályzat), amelyeknek az egyik elsődleges funkciója a biztonság előállítása és fenntartása. A procedurális elemek előnyei közé tartozik a költséghatékonyság, mivel nagyon alacsony költségek mellett állíthatóak elő, ugyanakkor komoly pozitív hatást tudnak gyakorolni a biztonsági szintre. Azonban figyelmet igényelnek, mivel teljesen haszontalanná tudnak válni, ha nem megfelelően vannak előkészítve és ezáltal nincsenek betartva. A fenti 2 tényező miatt én minden esetben azt szoktam javasolni, hogy ezek a folyamatok és szabályzatok minden érintett bevonásával legyenek kialakítva, ezáltal elkerülhető az, hogy az íróasztalon tökéletesnek tűnő folyamatunk a gyakorlatban egyszerűen nem lesz használható.
Még egy jótanács ehhez a kategóriához: A szabályokat és folyamatokat érdemes úgy megtervezni, hogy a végrehajtók/alkalmazók számára a helyes döntés legyen a könnyű döntés. Ha olyan szabályt alakítunk ki, amelynek a betartása jelentős nehézségeket okoz, akkor sokkal nagyobb eséllyel lesznek megszegve ezek a szabályok.
Összefoglalás
A vagyonbiztonsági rendszerek hatékonysága a különböző védelmi elemek integrációján múlik. A hatékonyság mellett azonban mindenképpen érdemes odafigyelni a költséghatékonyságra is, ugyanis ezek a rendszerek nagyon magas költségeket képesek generálni. Amennyiben nem megfelelően kerül kialakításra a rendszer és nem a megfelelő megközelítéssel és szakmaisággal van üzemeltetve, akkor lehet, hogy alkalmas lesz a biztonsági kockázatok csökkentésére, de jó eséllyel komoly többletköltségeket fog generálni.