A biztonsági kockázatértékelés célja, hogy feltárja és elemezze azokat a tényezőket, eseményeket és cselekményeket, amelyek veszélyeztethetik vagy akadályozhatják a szervezet mindennapi működését. Ennek során minden lényeges belső és külső tényezőt figyelembe kell venni a kockázati szint pontos meghatározása érdekében. A kockázatértékelés megalapozza egy hatékony és költséghatékony biztonsági rendszer kialakítását, amely optimálisan igazodik a szervezet igényeihez, elkerülve a felesleges kiadásokat. Számos kockázatértékelési módszer létezik, amelyek kisebb vagy nagyobb mértékben eltérnek egymástól. Ezek az eltérő módszertanok nem jobb vagy rosszabb eljárások, csupán arról van szó, hogy ugyanazt a problémakört más megközelítésből vizsgálják, ezért más és más előnyeik és hátrányaik vannak egymáshoz képest. ezeket a módszertanokat 2 nagy kategóriába lehet sorolni, az egyik a kvalitatív, a másik a kvantitatív. A vagyonvédelem területén egyértelműen a kvalitatív megközelítés az elterjedt, ez a blogbejegyzés azonban a kvantitatív megközelítés előnyeit mutatja be.

Mi az a kvantitatív kockázatértékelés?
A kvantitatív kockázatértékelés olyan adatvezérelt módszertan, amely a kockázatok valószínűségét és a bekövetkező káresemények hatásait számszerűsíti. Ahelyett, hogy csak szubjektív véleményekre és kategóriákra hagyatkozna, ez a megközelítés statisztikai és matematikai modelleket használ a kockázatok számszerűsítéséhez. A módszertan egyik legfontosabb eleme egy Monte-Carlo szimuláció, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a megadott adatok alapján többször (akár több százszor) leszimulálja a modell egy adott év várhat kockázati eseményeit.
A kvantitatív módszer alkalmazásával meghatározható például, hogy különböző káresemények várhatóan mekkora pénzügyi veszteség fognak okozni a vállalatnak egy adott pénzügyi évben.
Például egy vállalat esetében a kvantitatív kockázatértékelés segítségével pontosan modellezhető, hogy egy adott évben milyen valószínűséggel, mekkora pénzügyi veszteséget okoznak a különböző incidensek. Vagyis az értékelés eredményeként pl. 90%-os eséllyel kijelenthető lesz, hogy a lopásból származó veszteség nem fogja meghaladni a 95 ezer Eurot, a lopásból származó veszteség mértéke pedig várhatóan 34 ezer Euro lesz.
Ez a számszerűsített eredmény óriási előnyt jelent a döntéshozatal során, hiszen így a vállalat vezetése:
- pontosan látni fogja, hogy mekkora kockázatokkal kell számolniuk (az elterjedtebb kvalitatív megközelítésben a legtöbb esetben csak egy színkód alapján rangsorolt kockázatokkal találkoznak, ami ugyan könnyen értelmezhető, de nem ad pontos képet a döntéshozónak),
- pontosan mérlegelheti, hogy a lehetséges veszteség arányban áll-e a biztonsági intézkedések költségeivel. (Ennek azért van óriási jelentősége, mert biztonsági szakemberként sem szabad elfelejtenünk, hogy nemcsak a lopásból (vagy egyéb incidensből) származó veszteségek csökkentik a vállalat profitját, hanem a biztonsági intézkedések költségei is. Ezért a gyakorlatban érdemes lehet a 2 különböző természetű költség hatásainak az együttes vizsgálata.)
A kvantitatív módszertan további előnye, hogy objektív összehasonlíthatóságot biztosít. Mivel a kockázatokat és a kockázatokat befolyásoló tényezőket egyaránt számszerűsített értékek alapján értékeli, ezért könnyen elemezhetővé és értékelhetővé teszi a biztonsági rendszer egészét és egyes elemeit is. Vagyis a biztonsági szakembereknek lehetőségük nyílik arra, hogy objektív, matematikai modellezésen alapuló számok segítségével értékeljék a védelmi rendszer egyes elemeinek értékét, hasznosságát és a fejlesztésükben rejlő potenciált.
Összegzés
A kvantitatív kockázatértékelés lehetővé teszi, hogy a vállalatok pontosan számszerűsítsék a kockázatok pénzügyi hatásait, ezáltal megalapozottabb döntéseket hozhassanak a biztonsági intézkedések bevezetéséről.
Ha szeretnéd jobban megérteni, hogy a kvantitatív kockázatértékelés hogyan segítheti vállalatod biztonsági stratégiáját, vagy hogyan számíthatóak ki a lehetséges veszteségek pontosan, lépj velünk kapcsolatba, és segítünk a megfelelő módszertan kiválasztásában és alkalmazásában.